header bg

Kedvtelésből tartott állatok és növények

Kedvtelésből tartott állatfajok

A kedvtelésből tartott dísz- vagy hobbiállatok meglepően sok háztartást érintenek Magyarországon. 2014-es adatok alapján több mint 2,2 millió macska, 1,8 millió kutya mellett 483 ezer madarat, 395 ezer kisemlőst és 82 ezer halat tartanak házi kedvencként az országban. A kedvtelésből tartott állatok kikerülése a megunt példányok szándékos szabadon engedését, valamint a házi kedvenceknek a tartás, gondozás során, gondatlanságból történő kiszabadulását foglalja magában. A szándékosan elengedett vagy véletlenül kikerült példányok egy része életben maradhat az új környezetben, kisebb hányaduk pedig invázióssá válhat.

A kedvtelésből tartott növény- és állatfajok behozatala a közvetlen és ellenőrizetlen vásárlási módok és lehetőségek miatt folyamatosan nő. Kiemelt szerepe van ezek közül is az akvarisztikának, mint az egyik legnagyobb veszélyforrást jelentő hobbitevékenységnek. Nemzetközi szinten kiemelendő, hogy a 100 legveszélyesebb európai inváziós faj listáján lévő vízi fajok harmada származik akváriumi betelepítésből. Az elmúlt másfél évszázadban 60 idegenhonos halfajt találtak természetes vizeinkben. Az idegenhonos halak aránya a szigorú természet- és halvédelmi szabályozás ellenére is évről évre nő. Az akvarisztikai tevékenységhez köthető fajok bekerülése az elmúlt évtizedekben olyan mértékben megnőtt, hogy mára ez tekinthető az idegenhonos halfajok legjelentősebb bekerülési útvonalának. A kiszabadulás módja szerint a gondatlanságból kiszabadult fajok mellett sokszor a megunt, túlszaporodott házi kedvencek természetbe való kiengedése és az akvaristákhoz köthető szándékos és illegális telepítések is jellemzőek. Az akváriumi halak többsége melegkedvelő, trópusi faj, csak termálvizeinkben képesek áttelelni, ugyanakkor jól akklimatizálódnak. Emellett az egyes emberi tevékenységek, valamint a klímaváltozás is hozzájárul vizeink felmelegedéséhez és ezáltal a melegkedvelő akváriumi halak megtelepedéséhez, terjedéséhez. A halakon kívül az akvarisztikához egyéb állatfajok is kötődnek (pl. kagylók, csigák, rákok). A hobbiállat-tartók közül például egyre többen helyeznek el idegenhonos rákfajokat kerti tavakba, ami jelentős kiszabadulási kockázattal jár.

Az akvarisztika mellett nagyon jelentős veszélyforrás a terrarisztika, illetve az emlősök társállatként való tartása is. Főleg ízeltlábúak, kétéltűek, hüllők, madarak és emlősök a kedvelt állatcsoportok. A kiszökött, illetve nagyon gyakran megunt és emiatt szabadon engedett fajok egyedei jelentenek veszélyt az őshonos fajokra. A meghonosodás sikere annál nagyobb, minél több egyedet engednek szabadon az adott fajból, és minél inkább egyezik az elsődleges elterjedési terület és a szabadon engedés helyének klímája. Hazánkban a legnagyobb problémát az ékszerteknős okozza, melynek sárga- és vörösfülű alfaja egyaránt kedvelt hobbiállat. A díszmadarak között is gyakoriak a szökevények, hobbiállattartóktól származnak a brüsszeli parkokban elszaporodott papagájok, hazánkban pedig inváziós tulajdonságaik miatt egyes díszmadarakat vadászhatóvá is nyilvánítottak (pl. nílusi lúd). Az emlősök között is vannak nagyon veszélyes, korábban házi kedvencként tartott fajok, mint például Nagy-Britanniában az őshonos vörös mókus szinte teljes kipusztulását okozó, Észak-Amerikából származó szürke mókus (Sciurus carolinensis). Összességében potenciálisan több olyan faj érintett, melynek természetben való megtelepedése beláthatatlan hatással lenne az őshonos élővilágra.

Mit tehetünk ezen fajok terjedése ellen?

- Lehetőség szerint egyáltalán ne vásároljuk inváziós tulajdonságokkal rendelkező kisállatot (több fajt eleve nem is lehetne árusítani, például az ékszerteknőst).

- Ha mégis váráslásra szánjuk rá magunkat, járjunk alaposan utána annak, hogy pontosan milyen fajt vásárolunk és az vajon rendelkezik-e inváziós tulajdonságokkal.

- Kizárólag kereskedőtől, törzskönyvvel ellátott kisállatot vásároljunk.

- Ha már rendelkezünk valamilyen házi kedvenccel, olyan körülmények között tartsuk, mely nem teszi lehetővé az elszökését. Még jobb, ha eleve ivartalanítjuk az állatot.

- Ha megunjuk házi kedvencünket, azt a meghatározott befogadó helyekre adjuk le. Erről bővebben itt lehet tájékozódni: Hová adhatom le a megunt kisállatomat?

ladybug