Újabb idegenhonos tízlábú rákfaj jelent meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén
Kategória: Ismeretterjesztés
A vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) észak-amerikai elterjedésű faj, az Egyesült Államok déli államainak területén és Mexikó északi részén őshonos.
Amerika, Afrika és Eurázsia több országába is betelepítették, világszerte az egyik leggyakoribb tízlábú rákfajává vált a véletlen és direkt telepítések hatására. Magyarországi megjelenése és sikeres megtelepedése minden bizonnyal a kevésbé jártas hobbi állattartók illegális kihelyezéseinek következménye.
Napjaikban tömeges előfordulása Budapest környékére és a Duna hazai középső vízrendszerére terjedt ki, de emellett a fajt kisebb egyedszámban kimutatták már Miskolctapolca, Demjén és Gyula termálvizű élőhelyein. Igazgatóságunk és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézet munkatársai idén októberben mind a Balatonban és annak vízrendszerében, mind a Séd vízrendszerben kimutatták a vörös mocsárrák jelenlétét, ami komoly aggodalomra ad okot.
A vörös mocsárrák főként a lassú folyású és álló vizeket, mocsarakat kedveli, de nagyon jól érzi magát az időszakosan kiszáradó vízelvezető árkokban, csatornákban is. A faj territoriális és igen agresszív viselkedésű. Az őshonos rákfajok táplálék-konkurense, valamint kisebb testű állatfajok egyedeinek (pl. szitakötők, rákok, halak, kétéltűek) elfogyasztásával közvetlenül károsítja az eredeti állatvilágot is. Ahol felbukkan, átalakítja az életteret és a vízi élőlények fajösszetételére gyors, negatív hatást gyakorol. Azonban nem csak ezzel, hanem az általa hordozott kórokozók által is megtizedeli az őshonos tízlábú rákfajaink állományait.
Továbbá kiváló aljzatfúró, ezért az árvízvédelmi töltések, a zárt és felszíni csatornahálózatok gyengítésével is képesek károkat okozni.
A vörös mocsárrák a hazai viszonyok között is igen jól érzi magát. Az eddigi hazai előfordulási helyein gyors terjeszkedésbe kezdett, jelenlegi előkerülése a Bakony és a Balaton térségében elsősorban a folyami rák és kecskerákra jelent nagy veszélyt.
A faj új előfordulási helyeken való megjelenésének, valamint további terjedésének elkerülése érdekében a lakosságnak, hobbi állattartóknak is jelentős szerepe és felelőssége van, ha meg szeretnénk őrizni a természetes élettereket, fajokat. Akváriumi növény- és állatfajokat ne helyezzünk se természetes vizekbe, se saját tulajdonunkba lévő halastavunkba, illetve kerti tavunkba!
Fotók: Dr. Lőkkös Andor – Lőkkösné Kelbert Bernadett - Bányai Zsombor Márk – Dr. Weiperth András