Meglepetés (avagy az Aggteleki Nemzeti Park Gazdálkodóinak dicsérete…)

Kategória: Ismeretterjesztés

Szerző: Visnyovszky Tamás

Az Aggteleki Nemzeti Park gyepes élőhelyein számos inváziós faj van jelen, melyek gyors térfoglalásukkal kezelés nélkül veszélyeztetnék az ott előforduló életközösségeket. Ezen fajok közül a kanadai aranyvessző okozza a legjelentősebb problémát.

Természetvédelmi beavatkozás nélkül a kanadai aranyvessző (Solidago canadensis L.)a leggyorsabban terjed, s a legnagyobb területen van jelen. Emiatt az ANPI kiemelt figyelmet fordít a kanadai aranyvessző visszaszorítására. Így történt 2023-ban is.

A nemzeti park területén 15. éve folyik a kanadai aranyvessző (Solidago canadensis L.) elleni küzdelem. A mechanikai gyengítés (kaszálás, legeltetés, legelőápolás) mellett kiegészítésként vegyszeres visszaszorítást is alkalmazunk. 2023-ban a vegyszeres kiegészítő kezelés állami védekezés keretében történt meg. Az inváziós növény által borított kisebb foltokat évente többször is kezelni kell a sarjak folyamatos felnövekedése és az elhagyási hibák miatt. A vegyszeres kezelést 2023-ban két ismétlés egészítette ki, emellett a nyílt gyepekben előforduló, a mechanikus kezelés hatására megritkult egyedeket is irtatni kezdtük.

Igazgatóságunk munkája nem lenne sikeres a Nemzeti Park területén gazdálkodók, az önkormányzatok és az erdőgazdálkodókkal folytatott közös munka, együttműködés nélkül. Ezek az emberek, közösségek és intézmények hosszú évek óta működnek együtt az Igazgatósággal a megtelepedő inváziós fajok mechanikai visszaszorításában. Az optimális időpontban elvégzett, akár többszöri mechanikus kezeléshez a részükről is magas szintű elköteleződés szükséges, hiszen a tevékenység komplexebb munkaszervezést, anyagi áldozatokat és plusz időráfordítást is igényel.

 2024 júniusában meglepetésünkre a szegélyek immár „hagyományos” kezelése mellett, a nyílt gyepeken 2023-ban megkezdett vegyszeres visszaszorítási próbálkozás nem várt eredményt hozott. A megszokott szélmalomharc-jellegű, sokéves kitartást igénylő küzdelem helyett a kanadai aranyvessző (Solidago canadensis L.) állománya ezeken a vegyszeresen is kezelt területeken 2024-re összeomlott. Az első döbbenet után gyorsan világossá vált, hogy nem látunk mást, mint a mechanikai kezelést végzők kiváló bizonyítványát. A kezeléseket ugyanis mindig úgy időzítettük, hogy megakadályozzuk a virágzást, magérlelést. A gyepeken a számukra optimális nedvesebb élőhelyeken sokszor még tömegesen előforduló növények túlnyomó részt idősebb tövek voltak, s a célzott vegyszeres kezelés után már újabb magoncok nem jelentek meg a következő évben. A vaddisznó állományt visszavető ASP betegség is a segítségünkre volt, mivel nem volt jelen a korábbi vaddisznó tömeg, hogy túrásaival óriási területeken felnyissa a gyepeket.

 Már több mint tíz éve elmondhatjuk, hogy az ANP védekezésre kijelölt területén csupán minimális mennyiségű virágzó kanadai aranyvessző (Solidago canadensis L.) egyed volt. A szegélyeket megtisztítottuk és kontroll alatt tartjuk, a nyílt gyepeken mechanikus védekezést alkalmazunk. Most azonban úgy látjuk, hogy néhány év alatt a terület nagyobb részéről teljesen visszaszoríthatjuk ezt a veszélyes inváziós fajt. Erre esélyünk se lett volna a fentebb említett elkötelezett emberek, közösségek, intézmények segítsége nélkül. Köszönet érte! Folytassuk így tovább!


Címkék:

ladybug