Fanyűvő Kupa – élőhelykezelési-versennyel távolítják el az inváziós fajokat
Kategória: Ismeretterjesztés
Negyedik alkalommal rendezte meg a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság a Fanyűvő Kupát a Peszéri-erdőben 2024. június 29-én.
A versenyen résztvevő csapatoknak csak úgy, mint eddig, ezúttal is az inváziós fafajok egyedeinek eltávolítását kellett végezniük. Mindez nem volt egyszerű feladat, mivel a nemkívánatos növényeket teljes gyökérzettel együtt kellett kihúzni és ráadásul úgy, hogy a kijelölt versenyterületeken lehetőleg egyetlen darab se maradjon belőlük.
Az inváziós növények térhódítása az egyik legnagyobb problémát jelenti a hazai és a nemzetközi természetvédelemben is. Nagy területeken és gyorsan képesek terjedni, az őshonos fajokat kiszorítják, a természetes társulásokat átalakítják, elszegényítik. Ha nem avatkozunk be, nem tölgyek, nyárak vagy kőrisek alkotják majd alföldi erdeinket, hanem leginkább olyan inváziós fafajok, amelyek a Peszéri-erdőben is nagy területeket fertőztek már meg. A Felső-Kiskunságban elterülő Peszéri-erdőben évek óta folyik ez a rendkívül nagy kézimunka igényű tevékenység, melyben több száz önkéntes vesz részt, és már vannak sikereink, látjuk az inváziós fafajok visszaszorításának pozitív hatásait az erdő élővilágára.
A Peszéri Fanyűvő Kupát a Peszéri-erdőben, hazánk egyik legszebb alföldi erdejében rendezi minden évben a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság. A csapatok feladata a rendkívül nagy természetvédelmi problémát okozó inváziós fafajok kisebb (általában 1-3 éves) egyedeinek teljességre törekvő, végérvényes eltávolítása. Ez egyáltalán nem könnyű feladat: ahhoz, hogy az eltávolított csemeték ne sarjadjanak újra, azokat teljes gyökérzettel együtt kellett kihúzni úgy, hogy a kijelölt versenyterületeken lehetőleg egyetlen darab se maradjon.
A versenyzők idén összesen 4951 db inváziós faegyedet távolítottak el, leginkább nyugati ostorfát, kései meggyet, mirigyes bálványfát és zöld juhart. Továbbá a csapatok a selyemkorók eltávolításáról is gondoskodtak. Ezzel csaknem háromhektárnyi területet tisztítottak meg az inváziós fásszárú növényektől. Ezen a területen a magtermő korú egyedek eltávolítása már korábban megtörtént, így a visszaszorítani kívánt fajok helyben mag eredetű újulata nem keletkezik. Ezáltal a megtisztított területek hosszabb időre fellélegezhetnek az inváziós fajok nyomása alól.
Ebben az évben 9 csapat indult a versenyen, összesen 68 fővel. A nyertes a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. csapata lett, ők húzták ki a legtöbb magoncot. Különdíjat kapott a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Gödöllői Campus egyik csapata, akik azzal nyerték el a Peszéri-erdő Doktora címet, hogy ők tudták a legmagasabb (99%-ot meghaladó) arányban beszakadás nélkül, teljes gyökérzettel eltávolítani az inváziós fajok újulatát, és ők tisztították meg a legalaposabban a parcelláikat. Nagyon jól dolgozott a többi résztvevő is. Csapatot indított a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem keszthelyi Georgikon és Szent István Campusa, a Szegedi Tudományegyetem, illetve a Schneider Electric. Továbbá képviseltették magukat a Peszéri-erdőben rendszeresen tevékenykedő önkéntesek, a területen kutatásokat végzők, valamint a Duna-Ipoly és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság is.