Elterjedés
Dél-Amerikában őshonos. trópusi és szubtrópusi területei tekinthetők. Európába kerti tavak dísznövényeként, majd akváriumi fajként is került be. Hazánkban szórványos előfordulású, a Szigetközben, Detken, Kácson és Tata mellett, a Fényes-forrás környékén ismertek állományai. Tömeges elszaporodásra képes, megváltoztathatja a természetes hínárközösségek fajkészletét. Árnyékolása miatt az alámerült fajok eltűnnek adott növénytársulásból. Az erős versenyképességű, őshonos hínárfajokat erőteljesebb növekedésével, nagyobb fitomassza tömegével nyomja el.
Vonatkozó jogszabályok
• 1143/2014/EU rendelet az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának és terjedésének megelőzéséről és kezeléséről
Kezelési lehetőségek
Az inváziós vízi növények többségére jellemző, hogy vegetatívan is képesek szaporodni. Rendkívül sikeresen terjednek letört hajtásdarabjaikkal, amelyek a hullámzás és egyéb tényezők révén messzire eljuthatnak. Ezek ismeretében a mechanikai beavatkozások nem tekinthetőek hatékony kezelésnek, nagy állományok esetén állományszabályozásra/ visszaszorításra lehet törekedni, a kisebb állományok esetén lehet reális cél az állomány teljes eltávolítása.
1. Mechanikai védekezés
a) kézi eltávolítás (kihúzás, kitépés)
Lehetséges módszer a kézi eltávolítás (szárazruhában vagy búvármerüléssel) kis állományok esetében, valamint abban az esetben, ha védendő értékek közelében szükséges elvégezni a visszaszorítást, azonban ez a módszer rendkívül idő és munkaigényes.
b) gépi eltávolítás (kihúzás, kitépés, levágás-összegyűjtés)
- biomassza eltávolítás:
- lánctalpas kotrógép (átalakított, villás kanállal)
- úszó nád és hínárvágó (vágó-gyűjtő, markoló vagy gyűjtő villa adapterrel)
A gépi eltávolítás során – figyelembe véve a faj terjedési stratégiáit – törekedni kell az elsodródott növényi részek összegyűjtésére (akár merülőköpennyel ellátott gát/ hálós kerítés kihelyezése), kiemelésére. A növényi anyag eltávolítása speciális adapterekkel történhet, annak érdekében, hogy minimális víz és iszap kitermeléssel távolítsák el a növényeket, valamint kerülve a jelentősebb bolygatást.
-mederkotrás (gyökérzónás kotrás)
Gyökérzónás kotrás során 15-20 cm iszapréteget, valamint a víztestben lévő és a partmenti növényzetet lehet eltávolítani, amennyiben a mederben egyöntetűen inváziós fajok dominálnak. Ezt követően a kiszárított növényanyag elszállításáról gondoskodni kell.
2. Kémiai védekezés
A kémiai védekezés a vízi környezet miatt különösen problémás. Magyarországon nincs forgalomban olyan szer, amely vizes élőhelyek környezetében alkalmazható lenne.
Letölthető anyagok