A Szosznovszkij-medvetalp (Heracleum sosnowskyi) és kaukázusi medvetalp (Harecelum mantegazzianum) kezelésének lehetőségei

Elterjedés

A Szosznovszkij-medvetalp őshazája Kelet-és Közép Kaukázus, Északkelet-Törökország, Örményország, Grúzia és Azerbajdzsán. Élőhelye természetes elterjedési területén hegyi patakpartok, hegyi rétek, patakmenti magaskórósok. Fényigénye miatt elsősorban a nyílt élőhelyeket képes meghódítani, záródó, fás vegetáció alatt fokozatosan visszaszorul. Szaporodása generatív, a magok az anyanövény közvetlen közelében szóródnak, de vízzel és széllel való terjedés is igazolt. Európába dekoratív megjelenése miatt dísz-és takarmánynövényként telepítették.

A kaukázusi medvetalp a Nyugat-Kaukázusból származó faj, ahonnan dekoratív évelő dísznövényként került az európai botanikus kertekbe. Az első kivadulásait csatornák mentéről jelezték. Később nedves területeken, autóutak mentén, rézsűk szélén, felhagyott farmok környékén is megfigyelték. A fokozott terjedés, az emberi, antropogén hatásoknak tulajdonítható.

Vonatkozó jogszabályok

• 1143/2014/EU rendelet az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának és terjedésének megelőzéséről és kezeléséről

Kezelési lehetőségek

A Szosznovszkij-medvetalp és kaukázusi medvetalp magas termetű, 3-5 méteres magasságot, valamint 10 cm-es szárvastagságot is elérő, évelő faj. Levelei nagy méretűek, igen változatosak mind a levélszél fogazottsága, mind az osztottsága tekintetében. A levél alakjának változatossága a fajok körüli taxonómiai problémák fő oka. A virágzat összetett ernyővirágzat, amely átmérője elérheti az egy métert is. Hemikriptofiton és monokarpikus faj, kaszálás nélkül három-négy évig tartó vegetatív növekedést követően éri el a virágzás idejét. Kaszálást követően a második évtől egy tő többször fejleszthet virágzatot. A hazai populációk virágzási ideje június és július, termésérés időszaka július-augusztus, a terméshullás szeptemberig tart.

A védekezést a vegetációs időszak kezdetén indokolt elvégezni, ilyenkor a növény már egyértelműen beazonosítható (nem keverhető össze más gyomnövénnyel), de még a magérés folyamata nem indult el.

A védekezés elvégzése nagy körültekintést igényel, ugyanis erősen mérgező növény, a bőrrel érintkezve kifejti mérgező hatását: a bőrre került növényi hatóanyag (furokumarin) fényérzékennyé teszi a bőrt és égési sérülésekre emlékeztető hólyagok (fitofotodermatitisz) jelennek meg rajta, melyek sokszor nehezen gyógyuló hegeket hagynak maguk után.

1. Mechanikai védekezés

A Harecleum fajok állományai gyakran vizes élőhelyen, pl. csatornaparton, ártereken, üde fűz-nyár ligeterdők szélein, tisztásain, magaskórósokban jelennek meg, ahol a mechanikai irtás előtérbe helyezését az indokolja, hogy a jogszabályi előírások a nyílt felszíni víz közelsége miatt a vegyszeres védekezést nem teszik lehetővé. Ezeken az élőhelyeken (pl. a Zámori-patak mellett található állomány) mechanikai védekezést kell alkalmazni, melynek során a fiatal töveket ásóval gyökerestől kell kifordítani, az idősebb töveknek pedig a földfelszín alatt ásónyomnyi mélységben való visszavágását kell elvégezni. Ez a védekezési módszer jól megközelíthető, ritkásabban növő, kisebb állománynál alkalmazható eredményesen.

Nagyobb kiterjedésű, sűrű, összefüggő állomány esetén (ilyen volt pl. a kiskőrösi állomány) első körben gépi szárzúzás végzése indokolt, amelyet kézi motoros fűkaszával lehet kiegészíteni a nehezen hozzáférhető helyszíneken.

2. Kémiai védekezés

A kaszálást, mechanikai irtást követően, száraz talajfelszín esetén, természetes vizektől távol lévő terülteken, ahol védett természeti értéket nem veszélyeztet, totális gyomirtó szerrel történő egyedi, szelektív védekezés (pontpermetezés és kenés/ecsetelés) is lehetséges, amely igen hatékony irtási módszer. Védett természeti területen a növényvédő szer felhasználása a természetvédelmi hatóság engedélyéhez kötött!

pontpermetezés:

• célja: a vegyszer keringésbe való bejuttatása, környező növényzetre való vegyszer-elsodródás lehetőségének csökkentése

• módja és ideje: májusban vagy nyár elején, közvetlenül virágzás előtt kézi (háti) permetezővel

• hatékony vegyszerkeverék: Medallon Premium 33%-os oldata + tapadásfokozó szer

kenés/ecsetelés:

• célja: vegyszer keringésbe való bejuttatása, környező növényzet sérülésének minimalizálása,

• módja és ideje: virágzás előtt ecsettel

• hatékony vegyszerkeverék: Medallon Premium 33%-os oldata + tapadásfokozó szer

A gyomirtószerrel szakszerűen kezelt egyedek teljesen elpusztulnak, nem hajtanak újra, míg a mechanikai módszerrel eltávolított egyedek gyorsan újra hajtanak. A gyökerestől eltávolított egyedeknél is maradhat gyökérrész a talajban, amiről szintén újra hajthat a növény.

Fontos az adott terület rendszeres monitorozása, a magkészletből csírázó példányok irtása, esetleges gyökérből újrahajtó egyedek ismételt kiásása, annak megakadályozása, hogy az újulat újra teret nyerjen, és virágzó egyedekké fejlődjön. Az ikerkaszat termések tizenöt évig is életképesek a talajban, ezért a magoncok és újrakelt egyedek eltávolítását folyamatosan, minden évben el kell végezni a talaj propagulum-forrásának kimerüléséig.



Kapcsolódó galériák

ladybug