Mexikói vízibojt (Gymnocoronis spilanthoides) kezelési lehetőségei

Elterjedés

Dél-amerikai eredetű, víz fölé emelkedő, évelő vízinövény, mely hazánkban kedvelt akváriumi növény. Szándékos vagy nem szándékos emberi közvetítéssel vadult ki melegvizes csatornákba. Előfordulásai ismertek Tata környékén, valamint a Hévízi- és az Óberek-csatornán, de állománya egészen az Egyesített-övcsatorna mentén a Zaláig elterjedt. A gyökerek a vízben vagy üledékben lévő száron is fejlődnek, képessé téve arra a növényt, hogy a feldarabolódott részekből új növényt hozzanak létre. Az őshonos hínárfajokat teljesen kiszorítja az élőhelyekről, de a fény elvonásával a vízi állatvilágra is káros hatást fejt ki. Nem lehet eltávolítani a honos fajok károsítása nélkül. 

Vonatkozó jogszabályok

• 1143/2014/EU rendelet az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának és terjedésének megelőzéséről és kezeléséről

Kezelési lehetőségek

Előnyben részesíti az olyan élőhelyeket, és ott tud nagyobb állományokat kialakítani, ahol valamilyen termőhelyi zavarás történt (horgászhelyek kialakítása, kaszálás, mederkotrás stb.). Mivel a feldarabolódott növényi részekből képes új növényt fejleszteni és gyorsan terjedni jelentősebb állományainak teljes felszámolása mechanikai úton nem lehetséges, ezek esetében állományszabályozásra/ visszaszorításra lehet törekedni, de korai megtelepedés esetén a faj terjedése megállítható.

1. Mechanikai védekezés

a) kézi eltávolítás (kihúzás, kitépés)

Lehetséges módszer a kézi eltávolítás (szárazruhában vagy búvármerüléssel) kis állományok esetében, valamint abban az esetben, ha védendő értékek közelében szükséges elvégezni a visszaszorítást, azonban ez a módszer rendkívül idő és munkaigényes. 

b) gépi eltávolítás (kihúzás, kitépés, levágás-összegyűjtés)

- biomassza eltávolítás:

  • lánctalpas kotrógép (átalakított, villás kanállal)
  • úszó nád és hínárvágó (vágó-gyűjtő, markoló vagy gyűjtő villa adapterrel)

A gépi eltávolítás során – figyelembe véve a faj terjedési stratégiáit – törekedni kell az elsodródott növényi részek összegyűjtésére (akár merülőköpennyel ellátott gát/ hálós kerítés kihelyezése), kiemelésére. A növényi anyag eltávolítása speciális adapterekkel történhet, annak érdekében, hogy minimális víz és iszap kitermeléssel távolítsák el a növényeket, valamint kerülve a jelentősebb bolygatást.

- mederkotrás (gyökérzónás kotrás)

Gyökérzónás kotrás során 15-20 cm iszapréteget, valamint a víztestben lévő és a partmenti növényzetet lehet eltávolítani, amennyiben a mederben egyöntetűen inváziós fajok dominálnak. Ezt követően a kiszárított növényanyag elszállításáról gondoskodni kell.

2. Kémiai védekezés

A kémiai védekezés a vízi környezet miatt különösen problémás. Magyarországon nincs forgalomban olyan szer, amely vizes élőhelyek környezetében alkalmazható lenne.

Letölthető anyagok, bővebben a módszerekről:

BfNPI (2022): „A Hévízi-tó átfogó tóvédelmi programjának megvalósítása” című KEHOP - 4.1.0-15-2016-00050 azonosítószámú projekt céljainak bemutatása.

Nagy G. G. et al. (2020): Az európai uniós jegyzéken szereplő idegenhonos inváziós fajok terjedési útvonalainak magyarországi átfogó elemzése és értékelése, valamint a terjedési útvonalak cselekvési tervei. Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság és Agrárminisztérium Természetmegőrzési Főosztály



Kapcsolódó galériák

ladybug